Prawo pracy w Czechach
Podstawowy zakres praw i obowiązków osób fizycznych oraz prawnych określony jest przepisami kodeksu cywilnego nr 89/2012 Zb., oraz ustawą nr 90/2012 Zb., o spółkach handlowych.
Przepisy prawa pracy ujęte są w szczególności w Kodeksie prawa pracy nr 262/2006 Zb., z dnia 21.04.2006.
Umowa o pracę pomiędzy pracownikiem a pracodawcą może być zawarta na czas określony lub na czas nieokreślony. Umowa o pracę powinna być zawarta w formie pisemnej. Czeski kodeks pracy w dużym stopniu chroni pracownika, wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracodawcy może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie powodów przewidzianych w kodeksie pracy. W umowie o pracę można zastrzec okres próbny, którego długość wynosi maxymalnie 3 miesiące, w przypadku osób na stanowisku kierowniczym okres próbny może zostać wydłużony aż na 6 miesięcy. W terminie do 8 dni po zawarciu umowy o pracę należy przesłać zgłoszenie do zakładu ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczalni zdrowotnej. Pracownicy Unijni mogą być zatrudnieni na tych samych warunkach co obywatele z Czech. Z umowy o pracę odprowadzane są pełne składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, socjalnego oraz podatku dochodowego.
Oprócz zwykłej umowy o pracę relacje z pracownikiem można regulować na podstawie tzw. ugód wykonywanych poza stosunkiem o pracę:
1. Ugoda o wykonanie pracy (§75 Kodeksu Pracy)
Zakres prac, na które zawarta jest ugoda o wykonanie pracy, nie może przekroczyć 300 godzin w roku kalendarzowym. Do zakresu godzin wliczona jest też praca wykonywana przez pracownika na rzecz tego samego pracodawcy na podstawie innej ugody o wykonaniu pracy w jednym roku kalendarzowym. W umowie o wykonanie pracy musi być określony czas, na jaki umowa została zawarta. Pracodawca jest zobowiązany do zawarcia ugody na piśmie. Korzyścią tej ugody jest prostsza administracja. W przypadkach kiedy wynagrodzenie na podstawie tej ugody nie przekracza 10tys. miesięcznie jest taka forma ugody zwolniona od płacenia składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego a jedynym obciążeniem jest podatek odprowadzany do urzędu skarbowego w wysokości 15% z wynagrodzenia brutto. Ugoda o wykonywanie pracy może zostać rozwiązana prawie w dowolnym momencie na podstawie umowy między pracownikiem a pracodawcą albo na podstawie wypowiedzenia z jakiegokolwiek powodu lub bez podania przyczyny z 15-dniowym okresem wypowiedzenia. Natychmiastowe rozwiązanie ugody o wykonanie pracy może nastąpić tylko w przypadkach, w których możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.
2. Ugoda o działalności zawodowej (§76 Kodeksu Pracy)
Pracodawca może zawrzeć ugodę o działalności zawodowej z osobą fizyczną, nawet jeśli zakres pracy nie przekroczy 300 godzin w tym samym roku kalendarzowym. Na podstawie umowy o działalności zawodowej nie jest możliwe wykonywanie pracy przekraczającej średnio połowę ustalonych tygodniowych godzin pracy, tj. nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo. Pracodawca jest zobowiązany do zawarcia ugody o działalności zawodowej na piśmie. Ugoda o działalności zawodowej może zostać rozwiązana prawie w dowolnym momencie na podstawie umowy między pracownikiem a pracodawcą albo na podstawie wypowiedzenia z jakiegokolwiek powodu lub bez podania przyczyny z 15-dniowym okresem wypowiedzenia. Natychmiastowe rozwiązanie ugody o działalności zawodowej może nastąpić tylko w przypadkach, w których możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.